Nr dopuszczenia MEN:
klasa 1 - 1158/1/2022
klasa 2 - 1158/2/2023

W odpowiedzi na potrzeby ok. 70% ankietowanych nauczycieli stworzyliśmy innowacyjny cykl dla edukacji wczesnoszkolnej, podzielony na kilka podręczników.

ZAMÓW WIZYTĘ KONSULTANTA
KUP ONLINE W KSIĘGARNI EDUKACYJNEJ

 

Zapoznaj się z uzasadnieniem wyboru:

POBIERZ PLIK

Zobacz opinię o cyklu Ale To Ciekawe:

POBIERZ PLIK

Zobacz opinię
o programie nauczania:

POBIERZ PLIK

Edukacja w formie wartościowej rozrywki
Standardowe ćwiczenia zostały poprzeplatane grami oraz zabawami logicznymi (np. tangram czy sudoku). Dzięki temu nauka stanie się jeszcze bardziej efektywna, a Twoi uczniowie nigdy nie będą narzekać na nudę.

Nauka współpracy i samodzielności
Seria zawiera zarówno zadania przeznaczone do wykonania samodzielnie, jak i takie, w których niezbędna jest praca w parach, a nawet całych grupach.

Angażujące i przystępne treści
Cykl łączący w sobie wszystko to, co najlepsze w tradycyjnym oraz nowoczesnym nauczaniu. Ciekawostki, które rozwijają zainteresowania oraz przykuwająca uwagę szata graficzna i przejrzyste strony sprawiają, że uczniowie mogą się skoncentrować na wykonywanym zadaniu.

Realne doświadczenia, z którymi można się utożsamiać
Materiały stanowią świetne odwzorowanie środowiska, w jakim na co dzień funkcjonują Twoi uczniowie. Bohaterami cyklu są ich rówieśnicy, którzy razem z nimi poznają świat edukacji wczesnoszkolnej.

Rozwój umiejętności
Wszystkie zadania zostały zaprojektowane w taki sposób, aby już na początku każdego bloku realnie ułatwiały rozwijanie kluczowych kompetencji, współpracy oraz dokonywanie samooceny.

Weryfikacja postępów
Cykl oferuje również sprawdziany, kartkówki i dyktanda, które pozwalają na sprawne analizowanie postępów, a także diagnozowanie ewentualnych obszarów, które wymagają poprawy.

Przyjazna forma
Rozkład materiałów uwzględnia dni do wykorzystania na omawianie lektur czy realizację innych projektów. Z kolei informacje o treściach, proponowanych zabawach, czy potrzebnych środkach dydaktycznych są podawane w postaci syntetycznej i bardzo wygodnej struktury.

 

autorki_600.png

Jolanta Okuniewska
finalistka konkursu Global Teacher Prize 2016, trenerka w programie „Zaprogramuj przyszłość”, Honorowy Profesor Oświaty i ambasadorka akcji „Czytam sobie. Pierwsza klasa!”. Jako ekspert z ramienia MEiN współtworzyła podstawę programową przedmiotów informatycznych dla wszystkich etapów kształcenia. Autorka innowacji pedagogicznej w klasie I pt. „Storytelling z ozobotem”. Uzyskała również wiele innych nagród oraz tytułów, m.in. Kobieta z Charakterem, Nauczyciel Innowator 2018. Na swoim blogu tableciaki.blogspot.com dzieli się doświadczeniami i dokumentuje pracę z uczniami z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi. Prowadzi lekcje razem z nauczycielami z całej Europy, szkoli polskich nauczycieli podczas konferencji. Na portalach i w czasopismach publikuje wiele materiałów na temat integracji rozwiązań teleinformatycznych w nauczaniu.

Beata Skrzypiec
nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej z 30-letnim doświadczeniem, ekspert do spraw awansu zawodowego, trenerka i mentorka w programach „Zaprogramuj przyszłość” oraz Terapeuta pedagogiczny”. Laureatka Listy 100 SPRUC 2019. Członkini grupy Superbelfrzy RP oraz Superbelfrzy MINI. Z zamiłowania eTwinnerka. Pracuje metodą projektu, wdraża i wykorzystuje nowe technologie w edukacji. Promuje edukację matematyczną w działaniu, poza ławką szkolną.

Sabina Piłat
podróżująca nauczycielka, twórczyni kanału YouTube z filmami edukacyjnymi dla dzieci „Nauka w plecaku” oraz blogów dla nauczycieli. Nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej i języka angielskiego w Warszawie. Doświadczenie zdobywała również pracując m.in. w Hiszpanii i w Luksemburgu. Członkini grupy Superbelfrzy. Swoją pracę opiera na metodach projektowych i problemowych, działaniu i ruchu. Wychodzi z założenia, że jej podstawowym obowiązkiem jako nauczyciela jest zainspirować uczniów do pracy, dać im narzędzia do zdobywania wiedzy i pomóc pokochać nawet nie tyle szkołę, co naukę.


 

Ponad 85,3% badanych nauczycieli wskazało, że chcieliby, aby w podręcznikach była stosowana sylabowa metoda nauki czytania.

Edukacja matematyczna została wydzielona na poziomie podręczników i zeszytów ćwiczeń, ponieważ tak wskazało 68,7% badanych nauczycieli.

72,8% badanych nauczycieli oczekuje lektur zgodnych z kanonem MEiN, ale uzupełnionych o dodatkowe propozycje.

Najczęściej wskazywane w badaniach zalety cyklu:

Różnorodność zadań i tekstów oraz sposobów ich prezentacji.

Atrakcyjna i estetyczna szata graficzna.

Czytelne i zrozumiałe polecenia oraz przejrzysty układ treści.

Lektury wplecione w podręcznik i zeszyt ćwiczeń.

Natalka i Antek – bohaterowie, z którymi uczniowie chętnie się utożsamiali.

Charakterystyka

Uporządkowany sposób wprowadzania liter sprzyja koncentracji dziecka na ważnych elementach.

Trzy poziomy tekstów do nauki czytania, które dają możliwość indywidualnej pracy z dzieckiem – na czym, zgodnie z wynikami ankiet, zależy nauczycielom.

Początek roku szkolnego to czas na adaptację dziecka w szkole, dlatego w serii Ale to ciekawe wprowadzanie liter rozpoczyna się w trzecim tygodniu września.

Ramka Pamiętaj, – pozwala na utrwalenie najważniejszych informacji w czytelny i przyjazny sposób.

Sprawdzona i lubiana przez nauczycieli analityczno- syntetyczna metoda nauki czytania z elementami czytania globalnego.

Monografia liter oparta na jednym schemacie: wyróżnianie głoski, litery drukowane i pisane, nauka czytania sylab, wyrazów i zdań oraz nauka pisania litery w izolacji i w wyrazie.

POBIERZ PDF - CHARAKTERSTYKA
PODRĘCZNIKA I ĆWICZEŃ ZINTEGROWANYCH

Lista lektur MEiN wzbogacona o dodatkowe propozycje autorów podręcznika.

Czytanie ma być dla dzieci przyjemnością! Uczniowie znajdą wiele utworów wierszowanych – atrakcyjnych z uwagi na swój rytm, rymy, i zabawy słowem.

Co nowego w klasie 2Ciekawe, jak to napisać – ramka poświęcona zasadom ortografii, w której znajdują się ważne reguły oraz ciekawostki. Najtrudniejsze wyrazy zostały oznaczone pogrubieniem.

Ikona z sową oznaczono teksty z różnego rodzaju zadaniami, któe sprawdzają poziom ich zrozumienia.

Wypowiedzi pisemne: pozdrowienia, ogłoszenie, zaproszenie, opis, list, notatka, opowiadanie, życzenia.

Czcionka poleceń została zmodyfikowana – jest teraz bardziej czytelna – zarówno w podręcznikach, jak i ćwiczeniach.

Charakterystyka

Stałe elementy – wzór cyfry pisanej i drukowanej, zegar, linijka, monety, zbiór elementów, koraliki do liczenia czy tablica liczbowa.

Ujednolicony schemat pozwala łatwiej i szybciej poznawać liczby oraz zrozumieć ich odniesienie do otoczenia.

Silny akcent położony na manipulację i czynnościowe nauczanie matematyki.

POBIERZ PDF - CHARAKTERSTYKA
PODRĘCZNIKA I ĆWICZEŃ MATEMATYCZNYCH

W Ale to ciekawe treści zadań zaczerpnięte są z sytuacji dnia codziennego – dzięki czemu ułatwiają przyswajanie matematyki.

Matematyka to doskonała zabawa – gry i zabawy logiczne rozwijają umysł dziecka i uczą logicznego myślenia.

Co nowego w klasie 2
Łamigłówki zapałczane – pomagają rozwijać wyobraźnię, logiczne myślenie, a także sprzyjają poszukiwaniu rozwiązań w oparciu o wyciąganie wniosków.


Zegar – system 24-godzinny, obliczenia z wykorzystaniem wiedzy: ile trwa pół godziny, kwadrans.


Wprowadzenie liczb trzycyfrowych

Realizowana w oparciu o codzienne sytuacje społeczne, które zostały ukazane w tekstach literackich czy dialogach bohaterów uczących dzieci właściwych wzorców zachowań.

Zgodnie z oczekiwaniami nauczycieli w podręcznikach znalazły się treści związane ze świętami narodowymi, religijnymi i uroczystościami wynikającymi z naszego kalendarza.

Różnorodność metod wykorzystywanych podczas realizowania edukacji społecznej daje ścisłą integrację treści z innymi edukacjami bez ich wydzielania.

Uczniowie poznają różne profesje, realizując program orientacji prozawodowej w sposób atrakcyjny i łatwo przyswajalny.

Co nowego w klasie 2Opowiadania wychowawcze – teksty poruszające tematy bliskie doświadczeniom i emocjom uczniów, takie jak: przyjaźń, zwycięstwo – przegrana, fair play, opieka nad zwierzętami, planowanie czasu i pracy, odpowiedzialność czy korzystanie z nowoczesnych technologii. Ich bohaterami są Natalka lub Antek.

Realistyczne zdjęcia zwierząt i roślin dają uczniom możliwość poznania fascynującego świata, który nie zawsze mają okazję zobaczyć na własne oczy.

Poprzez doświadczenia uczniowie poznają zjawiska fizyczne i reakcje chemiczne.

Dzięki samodzielnemu przygotowaniu i przeprowadzeniu eksperymentów dzieci mogą wyciągać wnioski i obserwować zjawiska występujące w przyrodzie.

Celowy brak prezentacji efektu końcowego – ma skłonić dzieci do samodzielnej pracy, także poza budynkiem szkoły.

Co nowego w klasie 2
Pocztówka od cioci Kingi – specjalny cykl, w którym ciocia Kinga – zapalona podróżniczka – prezentuje ciekawe miejsca w Polsce i na świecie oraz ich główne atrakcje.


Informacje o zwierzętach – zawierają fakty z życia zwierząt oraz ciekawostki dotyczące różnych aspektów egzystencji danego gatunku.


Gazeta „Ale to ciekawe!”– uczniowie wykonują ją systematycznie przez cały rok szkolny; nawiązuje do informacji o zwierzętach w podręczniku. Święty Mikołaj


Wzbudza wrażliwość artystyczną dzieci, a także jest doskonałym treningiem umiejętności manualnych.

Jest przy tym nieodłącznym elementem edukacji wczesnoszkolnej, niezbędnym do prawidłowego rozwoju dziecka, dlatego w Ale to ciekawe autorzy położyli silny nacisk na te elementy.

Szata graficzna oraz różnorodność materiałów wykorzystanych przy tworzeniu prac plastycznych są dodatkowym atutem, a także urozmaiceniem dla uczniów.

W przewodniku metodycznym wyodrębnione zostały scenariusze przypisane do bloku tematycznego, a także skorelowane z podręcznikiem.

Co nowego w klasie 2
Edukacja plastyczna jest realizowana z wykorzystaniem różnorodnych technik i narzędzi.


Uczniowie mają możliwość wykonania prac według własnych pomysłów, ale też według podanych instrukcji. Mogą zrobić np.: bransoletkę, zakładkę do książki, atlas anatomiczny, pomoce do nauki czy kartki okolicznościowe.


Dzieci poznają i utrwalają pojęcia plastyczne, takie jak: barwy podstawowe, pochodne i kontrastujące, martwa natura, scrapbooking, a także wykorzystują różne techniki plastyczne.


Dużym wsparciem jest wyprawka zawierająca m.in. materiały plastyczne, którą otrzymuje każdy uczeń.

Propozycje organizowania i rozwijania zbiorowych oraz indywidualnych działań muzycznych ucznia, ćwiczenia praktyczne czy pokazy.

Scenariusze muzyczne, w których znajdują się elementy pedagogiki zabawy, krakowskiej koncepcji wychowania muzycznego oraz metody Carla Orffa (improwizacji instrumentalnej).

Karty pracy zachęcają ucznia do pogłębiania zainteresowań muzycznych.

Przygotowane na płytach utwory (w wersjach wokalnej i instrumentalnej), pozwalają na słuchanie muzyki i uatrakcyjniają śpiew, który jest naturalną i wewnętrzną potrzebą uczniów.

Komplet materiałów do edukacji muzycznej dostępny w multibooku!

Co nowego w klasie 2

- Śpiewniki dla uczniów – teksty piosenek wraz z zapisem nutowym w wersji drukowanej dołączone do wyprawki


- Nowa sekcja „Takty i dźwięki” w multibooku

NR DOPUSZCZENIA MEN: 1158/1/2022

W ramach dotacji uczeń otrzyma wszystkie poniższe materiały.

- 6 części podręcznika
- 6 części zeszytu ćwiczeń
- wyprawkę, zeszyt do kaligrafii

4 części PODRĘCZNIKA ZINTEGROWANEGO

2 części PODRĘCZNIKA MATEMATYCZNEGO

4 części ĆWICZEŃ ZINTEGROWANYCH

2 części ĆWICZEŃ MATEMATYCZNYCH

ZESZYT DO KALIGRAFII

WYPRAWKA
NR DOPUSZCZENIA MEN: 1158/2/2023

W ramach dotacji uczeń otrzyma wszystkie poniższe materiały.

- 6 części podręcznika
- 6 części zeszytu ćwiczeń
- wyprawkę

4 części PODRĘCZNIKA ZINTEGROWANEGO

PODRĘCZNIK CZ.1
PODRĘCZNIK CZ.2
PODRĘCZNIK CZ.3
PODRĘCZNIK CZ.4

2 części PODRĘCZNIKA MATEMATYCZNEGO

PODRĘCZNIK MATEM.
PODRĘCZNIK MATEM.

4 części ĆWICZEŃ ZINTEGROWANYCH

ĆWICZENIA CZ.1
ĆWICZENIA CZ.2
ĆWICZENIA CZ.3
ĆWICZENIA CZ.4

2 części ĆWICZEŃ MATEMATYCZNYCH

ĆWICZENIA MATEM. CZ.1
ĆWICZENIA MATEM. CZ.2

WYPRAWKA
PAKIET DOSTĘPNY OD 2025

W ramach dotacji uczeń otrzyma wszystkie poniższe materiały:

- 6 części podręcznika
- 6 części zeszytu ćwiczeń
- wyprawkę
 

PROGRAM NAUCZANIA

4 części PRZEWODNIKA METODYCZNEGO

2 części PŁYT MUZYCZNYCH

PRZESŁUCHAJ PIOSENKI

MULTIBOOK

ZOBACZ SZCZEGÓŁY

W ramach obudowy metodycznej dla nauczyciela dostępne są:

- program nauczania
- 4 części przewodnika metodycznego
- 2 płyty muzyczne
- multibook

POBIERZ PDF - CHARAKTERSTYKA METODYKI

W ramach obudowy metodycznej dla nauczyciela dostępne są:

- program nauczania
- 4 części przewodnika metodycznego
- 2 płyty muzyczne
- multibook

PAKIET DOSTĘPNY OD 2025

W ramach obudowy metodycznej dla nauczyciela dostępne są:

- 4 części przewodnika metodycznego
- 2 płyty muzyczne
- multibook

 

ZOBACZ FILM O MULTIBOOKU

 

Ale to ciekawe to innowacyjne podręczniki, zeszyty ćwiczeń i materiały dodatkowe.

Nowa seria wprowadza również całkowicie nowe oprogramowanie w formie funkcjonalnego Multibooka, z którego można korzystać: po zainstalowaniu na dowolnym komputerze lub bezpośrednio przy użyciu przeglądarki internetowej.

Multibook oferuje dostęp do szeregu funkcjonalności, dzięki którym Twoja praca będzie wygodniejsza, a efekty nauczania jeszcze lepsze. Znajdziesz w nim m.in. przystępne bloki tematyczne, komplet materiałów, monografię liter i liczb oraz edukację muzyczną i informatyczną.

Jak pobrać i zainstalować Multibooka?

- Zarejestruj się na: mac.pl

- Zaloguj się w MAC Akademii: www.mac.pl/mac-akademia

- Wybierz w tabeli poniższy zakres:
ETAP EDUKACYJNY - Edukacja wczesnoszkolna
CYKL/PRZEDMIOT - Ale to ciekawe
POZIOM/KLASA - Klasa 1


- Wybierz multibook z listy, który chcesz pobrać i kliknij w ikonę POBIERZ

- Po otworzeniu nowej strony z plikiem, naciśnij „Pobierz” lub „Otwórz”.


Nowości w klasie 2

- Dyktanda
- Kartkówki
- Scenariusze muzyczne
- Generator zadań
- Generator dyplomów
- Diagnoza wiedzy i umiejętności ucznia

POBIERZ PDF - CHARAKTERSTYKA MULTIBOOK'A

 

multibook_screen.png

 

 

 

 

 

Wypełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą i umówimy na spotkanie