Historia fascynuje mnie od zawsze. Zbieram jej okruchy filmując żołnierzy II wojny światowej, pola bitew i miejsca pamięci. Codziennie odkrywam nowe fakty związane z przeszłością. To wspaniała pasja.

Staram się również zainteresować historią moje dzieci wiedząc, że żywe przedstawienie faktów to sprawa kluczowa. Trzeba umieć opowiedzieć historię. Wysłuchałem i nagrałem relacje kilkuset osób. Weterani potrafią opowiadać. Są łącznikami między teraźniejszością, a czasem minionym.

Czytając podręcznik do historii MAC Edukacja zwróciłem uwagę na to, czy zabierze mnie on w podróż w przeszłość. W moim przekonaniu dobry podręcznik jest nie tylko zbiorem faktów, ale wyjaśnia też mechanizmy zdarzeń, opowiada ciekawe historie i zachęca do rozbudzania pasji. Pozwala zrozumieć świat, uczy mądrego budowania przyszłości. Zachęcam do zapoznania się z tym podręcznikiem. To cenna pomoc w nauczaniu historii.

Przemek Budzich, pasjonat historii, eksplorator, filmowiec

 

 

Sprawdź NOWY Generator Zadań od Wydawnictwa MAC Edukacja!

  • Ogromna baza danych gotowych zadań i opracowań zestawów zadań z możliwością ich edytowania.
  • Wyszukiwanie zadań według tematów z podręcznika lub punktów z podstawy programowej.
  • Wybór poziomu trudności i typów różnego rodzaju zadań.
  • Automatyczne tworzenie zadań aż dla 4 grup.

Zobacz wideo z instrukcją!

[Generator zadań] Logowanie i widok panelu głównego
[Generator zadań] Logowanie i widok panelu głównego
[Generator zadań] Samodzielne tworzenie zestawów zadań
[Generator zadań] Samodzielne tworzenie zestawów...
[Generator zadań] Modyfikacje zestawu zadań oraz dodawanie nowych grup
[Generator zadań] Modyfikacje zestawu zadań oraz...
[Generator zadań] Widok i funkcjonalności zadań
[Generator zadań] Widok i funkcjonalności zadań
[Generator zadań] Edytowanie zadań
[Generator zadań] Edytowanie zadańJesteś zainteresowana/y prezentacją oferty w Twojej placówce?

KLASA 4 - Numer dopuszczenia MEiN - 891/1/2022/z1

KLASA 5 - Numer dopuszczenia MEiN - 891/2/2018

KLASA 6 - Numer dopuszczenia MEiN - 891/3/2019

KLASA 7 - Numer dopuszczenia MEiN - 891/4/2020

KLASA 8 - Numer dopuszczenia MEiN - 891/5/2021

Seria Historia koncentruje się na najważniejszych elementach dziedzictwa przeszłości, ze szczególnym uwzględnieniem dziejów ojczystych. Zakłada łagodne zaznajomienie ucznia z nowym przedmiotem, czemu sprzyja rozbudowana część propedeutyczna w podręczniku dla klasy 4 i zamieszczenie na początku każdej lekcji modułu Podejmij temat. Przy realizacji treści nauczania szczególny nacisk położono na rozwijanie umiejętności myślenia przyczynowo-skutkowego oraz podkreślanie związków teraźniejszości z przeszłością.

W myśl założeń nowej podstawy programowej w klasie 4. prezentowane są dzieje ojczyste poprzez dokonania wybitnych postaci historycznych. Ukazywanie życia i działalności takich bohaterów jak królowa Jadwiga, Tadeusz Kościuszko, Romuald Traugutt, Maria Skłodowska-Curie czy Witold Pilecki służy kształtowaniu postaw patriotycznych, ale też jest dla dziecka znakomitą lekcją dobra, honoru, odpowiedzialności i poszanowania dla pracy. Oprócz postaci wymienionych w podstawie, w naszym podręczniku ukazujemy osoby, które wniosły szczególny wkład do polskiej kultury: Mikołaja Reja, Jana Kochanowskiego, Henryka Sienkiewicza czy Jana Matejkę. W naszym podręczniku pojawiają się również bohaterowie zbiorowi, o których podstawa programowa do klasy 4. nie wspomina: powstańcy wielkopolscy, powstańcy śląscy oraz młodzi obrońcy Lwowa. Dużo miejsca poświęciliśmy również powstaniu warszawskiemu i ludziom zaangażowanym w walkę przeciwko komunistom – wśród nich pojawiają się zarówno strajkujący robotnicy Stoczni Gdańskiej jak i wspierający ich w tej walce mieszkańcy. Są też bohaterowie najnowszej historii Polski, którzy wnieśli szczególny wkład w walkę o demokratyczną Polskę: Lech Wałęsa, Anna Walentynowicz i Tadeusz Mazowiecki.

 

AUTOR

Szymon Ciechanowski

Absolwent historii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Od wielu lat związany z branżą edukacyjną. Redaktor wielu projektów wydawniczych w segmencie edukacyjnym, inicjator i redaktor książek dla dzieci. Zainteresowania: historia dwudziestolecia międzywojennego, muzyka lat 60. i 70. XX w.

 

 


ZOBACZ POWODY, DLA KTÓRYCH WARTO WYBRAĆ SERIĘ

hist.png

 

Zobacz koncepcję serii

 

Zachęcamy do przejrzenia materiałów okazowych - fragmentów podręcznika, zeszytu ćwiczeń i poradnika metodycznego dotyczących wybranych działów z publikacji dla klas 5-8. 

 

 

 

 

 

 


Chcesz poznać bliżej cykl HISTORIA?

Jesteś zainteresowany cyklem HISTORIA? Wypełnij formularz i zamów wizytę konsultanta oświatowego MAC.