Społeczność „Z Klasą” otwarta na nauczycieli i dyrektorów

Apr 15, 2021

Ponad 30 tysięcy liczy społeczność, która pod nazwą „Z Klasą” od dzisiaj zaprasza wszystkich nauczycieli i dyrektorów i dyrektorów szkół podstawowych do wspólnej wymiany poglądów i porad pod adresem www.mac.pl/zklasa  Projekt otwarty jest na wszystkich, zarówno tych chcących dzielić się swoją wiedzą, jak i szukających inspiracji, porad z zakresu prowadzenia zajęć, metodyki, materiałów edukacyjnych, nauki zdalnej, nowych technologii w edukacji, awansu zawodowego i prawa oświatowego.

W ramach grupy prowadzone są webinary, prezentacje praktyków, którzy w skondensowany, merytoryczny sposób dzielą się wiedzą z innymi nauczycielami.

Grupę napędzają – dobrze znani już nauczycielom – Roman Lorens (specjalista prawa oświatowego oraz ekspert ds. awansu zawodowego nauczycieli), dr Anna Michniuk (pedagog, psycholog, wykładowca), Anna Albrecht (założycielka bloga „Szkolne Inspiracje", prowadzi fanpejdż „Kwadrans z edukacją" na Facebooku,) oraz Bartosz Chyś (twórca bloga edukacyjnego Digitalni i kreatywni oraz grupy Digitalni i kreatywni-nauczyciele z pasją).

Do grupy należą także m.in. Jolanta Okuniewska - Finalistka konkursu Global Teacher Prize 2016, Sabina Piłat - twórczyni kanału YouTube z filmami edukacyjnymi dla dzieci „Nauka w plecaku” oraz blogów dla nauczycieli, Beata Skrzypiec - członkini grupy Superbelfrzy RP oraz Superbelfrzy MINI oraz Dorota Nowocień, szkoleniowiec i mówca motywacyjny.

Dotychczas grupa rozwijała się pod nazwą „@ktywni”. Dynamiczny rozwój społeczności, organizowane w niej spotkania, prezentacje dotyczące szerokiej tematyki sprawiły, że grupa będzie rozwijana pod nową nazwą „Z Klasą”. – To naturalny etap rozwoju – mówi o projekcie Maria Zdziech z Grupy MAC S.A., współtwórczyni grupy, autorka licznych webinarów emitowanych w społeczności Z Klasą. – Nowe technologie w edukacji nie istnieją bez metodyki, prawa oświatowego. Dlatego w nowej formule podejdziemy do współczesnej edukacji w sposób pełniejszy.

- Nauczyciele potrzebują bezpiecznych miejsc w sieci, gdzie będą mogli dzielić się swoimi wątpliwościami, doświadczeniem i sukcesami. Muszą wiedzieć, że nie są osamotnieni w poszukiwaniach lepszych metod i narzędzi potrzebnych do pracy z uczniami. Ale też potrzebują uznania i słów - to świetny pomysł, idziesz w dobrym kierunku. To miejsce na pewno będzie przyjazną przestrzenią dla każdego nauczyciela – mówi Jolanta Okuniewska o społeczności „Z Klasą”.

Niemal od początku istnienia społeczności aktywnie wspiera ją Roman Lorens, który w licznych webinarach wideo przybliża nauczycielom i dyrektorom zawiłości prawa oświatowego oraz zasady awansu zawodowego. Wraz z rozszerzeniem tematyki grupy i jej nazwy Roman Lorens jako redaktor naczelny będzie prowadził z grupą nauczycieli magazyn „Z Klasą”. To kontynuacja ukazującego się w latach 2015-2019 drukowanego kwartalnika dla nauczycieli „Z Klasą” Grupy MAC oraz magazynu internetowego „Aktywni 3.0”.

Teraz periodyk powraca w wersji elektronicznej i w odpowiedzi na liczne postulaty nauczycieli, którzy chcą dzielić się swoimi doświadczeniami i poradami w formie artykułów. Magazyn będzie ukazywał się w miesięcznym cyklu w wersji elektronicznej. Wydawca magazynu – Grupa MAC, do której należy wydawnictwo MAC Edukacja – zaprasza już teraz nauczycieli do współtworzenia pisma. – Wydanie elektroniczne pozwala nam na większą elastyczność i lepszą dostępność – mówi Maria Zdziech z Grupy MAC. – Wielokrotnie nauczyciele zwracali się do nas z prośbą o wydrukowanie ich artykułów, prac i nie zawsze z przyczyn objętościowych i kwartalnego cyklu publikacji mogliśmy spełnić tę prośbę. Dzisiaj będzie to bardziej dostępne.

Więcej informacji o Ekspertach MAC udzielających porad w ramach projektu Z Klasą:

Anna Albrecht – dyplomowana nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej, od kilkunastu lat prowadzi zajęcia w klasie integracyjnej, pasjonatka nowych technologii oraz twórczej aktywności, założycielka bloga „Szkolne Inspiracje", prowadzi fanpejdż „Kwadrans z edukacją" na Facebooku, jest twórcą kursów i warsztatów on-line dla nauczycieli.

Dr Anna Michniuk - pedagog, psycholog, wykładowca na Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim oraz na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Od 10 lat, w teorii i praktyce, zajmuje się mediami, edukacją oraz funkcjonowaniem człowieka w przestrzeni mediów. Doświadczenie zawodowe zdobywała pracując m. in. w jednej z poznańskich szkół podstawowych oraz w Radiu Eska i Telewizji Polskiej. Obecnie szkoli przyszłych i obecnych nauczycieli w zakresie szeroko rozumianej edukacji medialnej.

Bartosz Chyś - nominowany do tytułu Nauczyciel Roku 2019, aktywny eTwinner, członek grupy Superbelfrzy RP, posiadający tytuł Microsoft Innovative Educator Expert w roku szkolnym 2019/2020. nauczyciel mianowany informatyki, oligofrenopedagog. Łączy w swojej pracy cyfrowe i analogowe pomysły na aktywizację uczniów. Twórca bloga edukacyjnego „Digitalni i kreatywni” oraz grupy „Digitalni i kreatywni-nauczyciele z pasją”. Pomysłodawca „Hackatonów online-dzielimy się pomysłami oraz Uniwersytetu w Chmurze”.

Roman Lorens - certyfikowany trener, Akredytowany Ekspert ©KFE & Akredytowany Trener Instytutu Konsultantów Europejskich. Konsultant ds. organizacji i zarządzania oświatą, ekspert ds. awansu zawodowego nauczycieli, były długoletni dyrektor szkoły. Roman Lorens jest liderem i koordynatorem doskonalenia zawodowego nauczycieli i kadry kierowniczej szkół, autorem licznych artykułów publikacji książkowych z zakresu zarządzania oświatą i nowych technologii. Doktorant Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Joanna Okuniewska - finalistka konkursu Global Teacher Prize 2016, trenerka w programie „Zaprogramuj przyszłość”, Honorowy Profesor Oświaty i ambasadorka akcji „Czytam sobie. Pierwsza klasa!”. Jako ekspert z ramienia MEN współtworzyła podstawę programową przedmiotów informatycznych dla wszystkich etapów kształcenia. Autorka innowacji pedagogicznej w klasie I pt. „Storytelling z ozobotem”. Uzyskała również wiele innych nagród oraz tytułów, m.in. Osobowość Roku Warmii i Mazur, Kobieta z Charakterem, Nauczyciel Innowator 2018. Na swoim blogu tableciaki.blogspot.com dzieli się doświadczeniami i dokumentuje pracę z uczniami z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi. Prowadzi lekcje razem z nauczycielami z całej Europy, szkoli polskich nauczycieli podczas konferencji. Na portalach i w czasopismach publikuje wiele materiałów na temat integracji rozwiązań teleinformatycznych w nauczaniu.

Sabina Piłat – podróżująca nauczycielka, twórczyni kanału YouTube z filmami edukacyjnymi dla dzieci “Nauka w plecaku” oraz blogów dla nauczycieli.  Nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej i języka angielskiego w Warszawie. Członkini grupy Superbelfrzy. Swoją pracę opiera na metodach projektowych i problemowych, działaniu i ruchu. W swojej pracy wychodzi z założenia, że jej podstawowym obowiązkiem jako nauczyciela jest zainspirować uczniów do pracy, dać im narzędzia do zdobywania wiedzy i pomóc pokochać nawet nie tyle szkołę, co naukę.

Beata Skrzypiec – nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej, ekspert do spraw awansu zawodowego, trenerka i mentorka w programie „Zaprogramuj przyszłość”. W 2019 roku na Liście STU SPRUC. Członkini grupy Superbelfrzy RP oraz Superbelfrzy MINI. Z zamiłowania etwinnerka. Pracuje metodą projektu, wdraża i wykorzystuje nowe technologie w edukacji. Promuje edukację matematyczną w działaniu, poza ławką szkolną.

Dorota Nowocień - absolwentka Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu (kierunek filologia polska, specjalność nauczycielska). Ukończyła Studia Podyplomowe Public Relations i Studia Coachingowe. Pracowała w latach 1997 – 2016  w TVP S.A. Oddział w Poznaniu a od sierpnia 2016 roku w Radiu Poznań. Jest wykładowcą akademickim (UAM w Poznaniu, Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu). Specjalizuje się w kompetencjach miękkich. Prowadzi warsztaty, szkolenia, sesje coachingowe. Jest mówcą. Realizuje indywidualny projekt AKADEMIA MOTYWACJI DOROTA NOWOCIEŃ.

Grupa Z Klasą dostępna jest dla wszystkich dyrektorów i nauczycieli szkół  podstawowych pod adresem www.mac.pl/zklasa Pod tym samym adresem nauczyciele znajdą archiwalne wydania kwartalnika „Z Klasą”. Udział w programie jest bezpłatny.