Warto nam zaufać

Feb 9, 2017
tagi: wywiad

Nowe podręczniki, znane nazwiska, książki do poczytania, ważne zmiany w oświacie – rozmawiamy z Grzegorzem Kowalskim, prezesem zarządu Grupy MAC S.A., do której należy marka uznanego wydawnictwa MAC Edukacja.

Blisko rok temu w wywiadzie proponował Pan – zgodnie z postulatami innych wydawców – aby przywrócić swobodny wybór podręczników w odpowiedzi na wprowadzenie jedynego podręcznika rządowego. Dzisiaj, zgodnie z najnowszymi planami MEN, ten swobodny wybór podręcznika przez nauczyciela, ma być przywrócony.

Tak wynika z zamierzeń ministerstwa. Cieszę się z tej decyzji, ponieważ oznacza to, że o wyborze podręcznika będzie decydowała jego wartość merytoryczna, poziom publikacji, zyska na tym cały system oświaty. Wskutek zmian z 2014 roku elementarz przygotowany przez MEN był głównym podręcznikiem w klasach 1-3. Tymczasem, jak wynika z badań aż 80,1% nauczycieli uznało, że nie da się nauczać na odpowiednim poziomie przy pomocy wyłącznie rządowego podręcznika. Dzisiaj prawdopodobnie wracamy do swobodnego wyboru podręczników. Przecież każdy nauczyciel wie najlepiej, z jakim podręcznikiem chce pracować, który podręcznik metodycznie wspiera proces nauki. Jako wydawcy będziemy ze sobą konkurować jakością. To najważniejsze. Co warto podkreślić, nadal podręcznik z punktu widzenia rodzica będzie bezpłatny. Model dotacyjny nadal obowiązuje.

Swobodny wybór podręczników to tylko część dużych zmian zaplanowanych przez ministerstwo. Jak Pan ocenia zmiany w edukacji, pod znakiem których upłynął rok szkolny 2016/17?

Echa zmian w oświacie zapowiedzianych w czerwcu ub.r. przez ministerstwo, słychać do dzisiaj. Ich efekty poznamy podczas zbliżającego się roku szkolnego. Jesteśmy przygotowani na zmiany i podobnie, jak w blisko 30-letniej już historii naszego wydawnictwa, będziemy wspierać nauczycieli i uczniów w codziennej edukacji. Miniony rok to okres wytężonej pracy całego zespołu. Aktywnie braliśmy udział w konsultacjach społecznych jako członek Prezydium Sekcji Wydawców Edukacyjnych Polskiej Izby Książki. W imieniu wydawców braliśmy udział w spotkaniach z Ministerstwem Edukacji Narodowej. W gronie doświadczonego zespołu autorów i metodyków przygotowujemy nową, szeroką ofertę publikacji wraz z materiałami metodycznymi, nie tylko dla klas 1–3…

No właśnie! Przygotowujecie Państwo ofertę podręczników również dla klas 4–8. To może być jedno z najważniejszych wydarzeń zbliżającego się roku szkolnego 2017/18.

Jesteśmy liderem w segmencie edukacji przedszkolnej, jednym z liderów w edukacji wczesnoszkolnej, a teraz odważnie wkraczamy w wyższy segment podręczników dla klas 4–8 szkoły podstawowej. W odpowiedzi na zmiany w edukacji przygotowujemy – we współpracy z doświadczonymi i renomowanymi autorami – podręczniki dla klasy 4, które już niebawem zaprezentują nauczycielom i dyrektorom nasi konsultanci oświatowi. Dobrze przygotowaliśmy się do tego wdrożenia na wielu poziomach, także na etapie solidnych badań nauczycieli i ich oczekiwań w zakresie nowych podręczników. Jesteśmy przekonani, że marka MAC Edukacja stanie się synonimem jakości i profesjonalnych materiałów edukacyjnych, tak jak to ma miejsce w segmencie przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Tysiące nauczycieli ufają naszej wiedzy, która już od blisko 30 lat jest podstawą tworzenia przez nasz zespół profesjonalnych podręczników. Będziemy budować to zaufanie również wśród nauczycieli klas 4–8 szkoły podstawowej.

Dla jakich przedmiotów MAC Edukacja przygotowuje podręczniki dla klas 4–8?

Oferta podręczników jest kompleksowa. W roku szkolnym 2017/18 wprowadzamy podręczniki do takich przedmiotów, jak: język polski, matematyka, historia, przyroda, muzyka, plastyka, technika, informatyka. Chciałbym zwrócić uwagę na ważny aspekt powstawania tych podręczników. Bardzo dobrze znamy potrzeby nauczycieli i uczniów, znamy stan wiedzy uczniów i ich oczekiwania, wiemy także, w jaki sposób wesprzeć ich na ważnym, kolejnym etapie edukacji od klasy 4. Podręczniki ze znakiem MAC Edukacja na okładce powstają na bazie naszych doświadczeń, kompetencji, które zdobywamy od lat. Z tego względu podręczniki naszego wydawnictwa w klasach 4–8 to naturalna droga rozwoju, nie tylko dla nas, ale przede wszystkim dla uczniów.

No właśnie, stan wiedzy i umiejętności uczniów po ukończeniu 3 klasy bywa różny, to także ważne dla dziecka przejście z etapu edukacji zintegrowanej do nauczania przedmiotowego.

Dlatego warto zrobić wszystko dla stabilności rozwoju edukacyjnego ucznia. A wiemy o nim coraz więcej. W ubiegłym roku zorganizowaliśmy ogólnopolski Sprawdzian Umiejętności Trzecioklasisty OMNIBUS, który sprawdzał wiedzę z języka polskiego i matematyki. Wyniki udostępniliśmy nie tylko uczniom, opiekunom, ale także nauczycielom. W tym roku, również w kwietniu, odbędzie się druga edycja sprawdzianu, który dostarcza cennych informacji. Wiedza ta jest szczególnie ważna i przydatna nauczycielom klas 4, którzy od września będą pracować z tegorocznymi trzecioklasistami. To również cenna wiedza, która nam z kolei pozwala na tworzenie wysokiej jakości materiałów. Proszę pamiętać, że podręczniki wydawnictwa MAC – np. do języka polskiego, plastyki, muzyki – cieszyły się przez wiele lat ogromną popularnością. To zatem dla nas dobrze znany ląd, a dla nauczycieli i uczniów dostęp do wysokiej jakości podręczników.

Ministerstwo Edukacji Narodowej wraz z Ministerstwem Cyfryzacji zapowiedziały ambitny plan cyfryzacji polskiej oświaty. Do szkół ma być doprowadzony szerokopasmowy internet, w każdej klasie ma pojawić się tablica interaktywna. W jaki sposób Grupa MAC wspiera nowoczesną oświatę?

Rozwijamy się nie tylko w zakresie publikacji drukowanych, ale także technologii dla edukacji. Nową, szeroką ofertę rozwiązań firmowanych marką MAC Technologie zaprezentowaliśmy m.in. podczas Salonu Edukacji i Wyposażenia dla Edukacji w Kielcach w październiku 2016 roku. Wspieramy rozwój nowoczesnych technologii, oferując stale poszerzaną paletę rozwiązań – od tablic interaktywnych, przez dywany interaktywne po oprogramowanie czy nawet… programowanego przez dzieci robota Photon. Podsumowując ubiegły rok, warto wspomnieć o interaktywnej MAC Tablicy, która nie tylko ze względu na konkurencyjną cenę, ale także z uwagi na łatwą obsługę i wielozadaniowość, okazała się być bestsellerem w 2016 roku i już staje się nim w 2017 roku. Z uwagi na bardzo duże zainteresowanie, zwiększyliśmy nawet jej produkcję. Naszym celem jest wspieranie oświaty w każdym aspekcie, dlatego równolegle z rozwojem oferty podręczników, nowoczesnych technologii, aktywnie rozwijamy się także w segmencie wyposażenia sal lekcyjnych, zabawek i wszelkich niezbędnych dzisiaj pomocy dydaktycznych, pod marką MAC Dydaktyka. Nasza oferta dla edukacji jest kompleksowa i stale pracujemy nad jej wzbogaceniem.

Jakie wydarzenia z 2016 roku mogą Państwo zaliczyć do swoich sukcesów?

Zdecydowanie to, że pozostajemy liderem na rynku publikacji przeznaczonych do edukacji przedszkolnej. Swoją pozycję zawdzięczamy zaufaniu rodziców, których dzieci mogą się harmonijnie rozwijać, korzystając z materiałów MAC Edukacja. Jesteśmy jednym z liderów w edukacji wczesnoszkolnej. Pamiętamy jednak, że nie tylko szkołą żyje uczeń. I to dla niego wydajemy książki do poczytania, spędzania wolnego czasu. Po raz pierwszy prezentowaliśmy ofertę na Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie. Jedną z miar sukcesów, obok powiększającej się grupy czytelników, było przyznanie serii „Podróżowniki” prestiżowej nagrody branży turystycznej „Magellan” Magazynu Literackiego „Książki” podczas Warszawskich Targów Książki w 2016 roku. Najnowszym wydaniem serii jest „Podróżownik. Świętokrzyskie”, który ukazał się we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego. Z pewnością możemy ten rok zaliczyć do udanych również pod tym względem.

Na okładkach podręczników i materiałów edukacyjnych dla przedszkola wydawanych przez wydawnictwo MAC Edukacja zaczął pojawiać się od ubiegłego roku znaczek „Polski Wydawca”. Dlaczego podkreślają Państwo polski charakter wydawnictwa?

To nie tylko charakter, ale znacznie coś więcej – to misja i pochodzenie Grupy MAC, do której należy m.in. marka MAC Edukacja. Wydawnictwo, które zostało założone jeszcze w 1989 roku i do dzisiaj, przez blisko 30 lat, pozostało firmą polską, rodzinną, ze stuprocentowym polskim kapitałem. Znak „Polski Wydawca” podkreśla naszą misję i mówi, kto tworzy podręczniki, a także – gdzie odprowadzamy podatki i tworzymy miejsca pracy. Nie boimy się tego powiedzieć, że edukacja to nie jest biznes jak każdy inny. Wyniki finansowe, udziały rynkowe, koszty – tak. Liczy się je w ten sam sposób, jak w każdej innej firmie. Jednak nie wszędzie można poczuć prawdziwą misję. Niezależnie od kolejnych zmian w oświacie, najważniejszy cel przyświecający założycielom naszego wydawnictwa i zespołowi, który tworzył i nadal tworzy tę organizację razem z nimi, pozostał niezmieniony: zapewnić uczniom i nauczycielom jak najlepszej jakości materiały edukacyjne. Ważna jest w naszej organizacji przede wszystkim dbałość o każdy szczegół, na każdym etapie procesu wydawniczego i wysoko rozwinięte poczucie odpowiedzialności za to, czym się zajmujemy. Bierzemy pod uwagę, kto jest naszym partnerem. Tak, partnerem – a nie klientem. To podejście do prowadzenia firmy odróżnia ją od wielu rynkowych korporacji – u nas liczy się nie tylko szybka stopa zwrotu z poniesionych inwestycji. Byliśmy i jesteśmy odpowiedzialną polską firmą.

Według najnowszych badań, Polacy przywiązują dużą wagę do tego, czy producent jest w istocie polską firmą, czy tylko zarejestrowaną w Polsce spółką.

Tym bardziej nas to cieszy. Co więcej, doceniają to także eksperci. Uznana psycholog dr Aleksandra Piotrowska doceniła nasze wydawnictwo i została ambasadorem naszej marki. Dodam, że gośćmi cyklu wideo e-konferencji dla nauczycieli organizowanego przez Grupę MAC wielokrotnie były w ubiegłym roku znane osoby, w tym m.in.: prof. Edyta Gruszczyk-Kolczyńska, dr hab. Małgorzata Żytko, prof. Maciej M. Sysło, Jolanta Okuniewska, Dorota Krzywicka, Maria Rotkiel. Dla nas to prestiż i pewność, że spotkania są wysokiej jakości, a dla nauczycieli, widzów – cenna wiedza. Internetowe e-konferencje MAC-a zostały również nagrodzone w zeszłym roku przez redakcję magazynu „Nowe Horyzonty Edukacji”. Naprawdę budująca jest świadomość że to, co robimy – kierunek, który obraliśmy – zostaje dostrzeżony i uznany za słuszny.

Jak według Pana będzie wyglądał ważny rok szkolny 2017/18?

To początek wdrażania reformy oświaty, a więc nastąpi wiele ważnych zmian dla nauczycieli i dyrektorów. Jako Grupa MAC będziemy wspierać wszystkich zaangażowanych w edukację, podobnie, jak czynimy to już od blisko 30 lat. Warto nam zaufać, aby bezpiecznie i stabilnie rozpocząć nowy rok szkolny i zakończyć go z sukcesem – przede wszystkim dla ucznia.