Wielki Sukces Zgrzyciaków!

Oct 29, 2015

3150 km, 13 miast, 3864 pierwszoklasistów, dziesiątki rozwiązanych zadań i przeprowadzonych doświadczeń naukowych, miliony uśmiechów i uścisków – to bilans serii spotkań z bohaterami e-podręcznika, które odbyły się w październiku w całej Polsce.

Bohaterowie e-podręcznika odwiedzili uczniów szkół podstawowych w całej Polsce. Organizatorem wydarzeń była Grupa Edukacyjna S.A., a partnerem technologicznym firma Samsung.

Zgrzyciaki: Figo, Eron i Anima oraz Profesor Zgrzyt, Julka i Kuba to bohaterowie bezpłatnego e-podręcznika, z którego w tym roku po raz pierwszy mogą skorzystać pierwszaki. Kolorowe postaci nawiązują do świata bajek i gier, a interaktywne ćwiczenia osadzone są w historii przygód sympatycznego rodzeństwa, rówieśników dzisiejszych pierwszaków. Dzięki jesiennej trasie polscy uczniowie poznali bliżej barwny świat e-podręcznika. – Chcieliśmy zaprzyjaźnić dzieci ze Zgrzyciakami, by wspólnie z nimi dorastały, uczyły się i bawiły, podejmowały wyzwania i rozwiązywały zadania interaktywne. Dzięki temu najmłodsi, angażując się w ciekawą, bajkową historię, zdobywają kolejne umiejętności. Osiągnęliśmy więc idealne połączenie nauki z zabawą. – mówi Seweryn Kubicki, prezes zarządu Grupy Edukacyjnej S.A., do której należy tak uznane wydawnictwo, jak MAC Edukacja.

E-podręcznik dla każdego

Wizyty bohaterów e-podręcznika w szkołach spotkały się z dużym zainteresowaniem dzieci i aprobatą nauczycieli. Maskotki Zgrzyciaków wywołały wśród małych uczniów nieskrywany zachwyt oraz okrzyki radości. Najmłodsi angażowali się w zabawę i z zapałem rozwiązywali przygotowane przez organizatorów zadania, korzystając z nowoczesnych tablic multimedialnych. – Wszystkie dzieci chciały spróbować swoich sił. Na sali wyrósł istny „las rąk”. Miło było obserwować zapał do pracy naszych maluchów. Widać było, że są bardzo przejęte kolorowymi bohaterami, zadaniami w e-podręczniku oraz doświadczeniami prof. Pytalskiego – mówi jedna z nauczycielek.

Zdobywanie wiedzy przez zabawę

Podczas każdego ze spotkań, sale gimnastyczne zamieniały się w fantastyczny świat edukacji, w którym wykorzystywane są nowoczesne technologie. Dodatkową atrakcją był towarzyszący Zgrzyciakom Profesor Pytalski, który wspólnie z dziećmi wykonywał inspirujące doświadczenia naukowe. Wszyscy uczniowie otrzymali także w prezencie zdjęcia klasowe ze Zgrzyciakami – Bardzo podobały mi się Zgrzyciaki, ale najbardziej chyba Anima, bo ma taki fajny brzuszek. Słyszałem, że Anima lubi matematykę – to tak jak ja. Umiem już dodawać i odejmować – mówi Antek, uczeń Szkoły Podstawowej nr 1 w Poznaniu – Dostałem nawet zdjęcie klasowe. Pokażę je w domu mamie i tacie – dodaje.

Pozytywne efekty połączenia w e-podręczniku nauki poprzez zabawę potwierdza dr Beata Szurowska, adiunkt w Instytucie Wspomagania Rozwoju Człowieka i Edukacji Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie. – Dobrym pomysłem jest stworzenie świata, w którym mali uczniowie razem z bohaterami mogą rozwiązywać problemy, przeżywać przygody i zdobywać nowe umiejętności poprzez organizowane zabawy. Uczenie się wymaga od dziecka wytrwałości i podejmowania wysiłku. Z tego powodu należy tak prowadzić proces edukacyjny, żeby nauka była dla dziecka przyjemna. To bardzo ważne, żeby już na progu edukacji szkolnej mały uczeń nabywał nowe kompetencje i rozwijał umiejętności w miłej, radosnej atmosferze. Tylko wtedy będzie chętnie chodził do szkoły, podejmował nowe wyzwania i budował poczucie własnej wartości w oparciu o poczucie sprawstwa „Już umiem! Już wiem! Codziennie wiem i umiem więcej!”. Można i należy proces edukacyjny dostosowywać nie tylko do możliwości dziecka, ale również do jego zainteresowań i świata, który jest mu bliski. Wtedy z łatwością uruchomimy naturalną, dziecięcą ciekawość oraz pragnienie zdobywania wiedzy.

Grupa Edukacyjna S.A i Samsung na rzecz nowoczesnej edukacji

W ramach akcji promującej e-podręcznik Grupa Edukacyjna współpracowała z firmą Samsung. Na potrzeby spotkań z uczniami w szkołach, Samsung dostarczył nowoczesny sprzęt elektroniczny: tablice multimedialne i tablety. Jest to element strategii CSR firmy Samsung, która od lat angażuje się w rozwój edukacji w Polsce. – E-podręcznik to produkt na miarę edukacji XXI wieku. Bardzo cieszymy się, że firma Samsung wsparła nasze przedsięwzięcie. Dzięki temu dzieci miały okazję zapoznać się z e-podręcznikiem, korzystając z najwyższej jakości sprzętu elektronicznego. Spotkania okazały się wielkim sukcesem. To dla nas powód do wielkiej satysfakcji – mówi Jarosław Rybus, Rzecznik Prasowy Grupy Edukacyjnej S.A.

Bezpłatny e-podręcznik do edukacji wczesnoszkolnej (klasy 1-3), który przygotowała Grupa Edukacyjna S.A. na zlecenie Ośrodka Rozwoju Edukacji (agendy MEN), jest kopalnią wiedzy i inspiracji. Znajduje się w nim m.in. 495 zajęć edukacyjnych, 700 kart pracy, 650 ćwiczeń interaktywnych, 1000 zdjęć, kilkaset tekstów literackich, kilkadziesiąt filmów edukacyjnych.

Więcej informacji na temat ogólnopolskiej trasy Zgrzyciaków i e-podręcznika: